"Ми всі марнуємо свої дні в пошуках сенсу життя.Знайте, цей сенс - в Мистецтві." Оскар Уайльд
План-конспект уроку образотворчого мистецтва для 6 класу.
Тема: Портрет як жанр мистецтва.
Відтворення особливостей характеру людини в роботі
«Дружній шарж»
Мета:
Ø Навчальна:ознайомити учнів з історією виникнення жанру портрета, його видами, навчити створювати дружній шарж;
Ø Розвивальна:розвивати спостережливість учнів, уміння аналізувати твори мистецтва, формулювати власні думки, робити висновки;
Ø Виховна: прищеплювати учням зацікавленість історією виникнення жанру, та видами мистецтва.
Оснащення: презентація «Історія портрету» , таблиці з шаржами.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку.
“Для людини немає нічого цікавішого в світі , ніж сама людина ”
1 слайд німецький філософ Вільгельм Гумбольт.
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вправа «Гора» 2 слайд
Намальована на аркуші гора, а очікування учасників написані на клейких папірцях,розмістити біля її підніжжя. По закінченню уроку, учасники переносять їх на гору, якщо сподівання справдилися та урок сподобався
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми та мети уроку.
Завдяки художникам, які створювали свої шедеври в різних жанрах, нам цікаво відвідувати музеї, виставки, дізнаватись про щось нове в образотворчому мистецтві.
Уривок опису зовнішності людини.
Моя найближча подруга дуже приваблива дівчина. Вона середнього зросту, струнка й тендітна. На ніжному рум’яному личку виразні сині очі, обрамлені густими віями, тонкі чорні брови. Погляд завжди уважний і доброзичливий. Саме за чуйність і доброзичливість її люблять та шанують друзі. Її хвилясте русяве волосся завжди чисто вимите, блискуче й ретельно зачесане.
Про що йдеться в уривку ? (зовнішність)
А в образотворчому мистецтві Як називається зображення ? ПОРТРЕТ
3 слайд
Чи замислювались ви коли-небудь, як з҆явився портретний жанр в образотворчому мистецтві? На це питання ми дамо відповідь на сьогоднішньому уроці.
ІV.Викладення нового матеріалу.
Відвідаємо музей портрету, та дізнаємося про розвиток цього жанру і найвидатніших митців різних епох. 4 слайд
ПОРТРЕТНИЙ ЖАНР.
Портрет – це художнє зображення людини. Назва жанру походить від давньофранцузького виразу, що означає «відтворити щось риска за рискою».
Кожен портрет – це не тільки зовнішня схожість це передусім внутрішній, емоційний світ людини, яка дивиться на нас крізь призьму часу, розповідаючи про стиль, мову, пріоритети тієї чи іншої епохи. Портретний жанр має такі різновиди: індивідуальний, груповий, парадний, автопортрет, камерний, поколінний…
5 слайд Перші зразки портретів є скульптурними та належать до часів Давнього Єгипту. Мистецтво то часу було пов′язане з релігійними уявленнями про потойбічне життя. Предмети, сховані у гробницях, нібито допомагали покійним мандрувати у світі вічності. А саме слово «художник» у давніх єгиптян мало значення « той, хто творить життя». Тому скульптурне зображення повинно було детально копіювати замовника, інакше душа « не впізнала » свого нового тіла.
6 слайд У Давній Греції все було підпорядковано закону краси. Художники не передавали портретну схожість. Портрет мав випромінювати красу, ідеальні риси обличчя: великі з підкресленими повіками очі, виразний рот, високий лоб, що зливається з лінією носа – це мало назву – класичний грецький профіль.
7 слайд Портрети Давнього Риму беруть свій початок з воскових масок – «персон», які римляни знімали з обличчя померлих предків. Ці маски зберігали вдома на почесному місці. Тому скульптурні зображення близькі до натури, передають усі найдрібніші особливості людського обличчя. Перші зразки станкового живопису представлені фаюмськими портретами.
8 слайд У добу середньовіччя спостерігається занепад портретного жанру. Портрети втрачають природну схожість, але художники роблять акцент на очі, оскільки вони відображають духовне життя людини.
9 слайд Справжній розквіт портрету стався в добу Відродження. Людина – центр світосприйняття. Митці цього пре оду звертаються до канонів античного мистецтва, але прагнуть передати не тільки портретну схожість, а й розкрити внутрішній світ людини. Неперевершеними майстрами цього часу стали Рафаель, Тіціан, Леонардо да Вінчі, Мікеланджело та ін..
Багато майстрів розкривали в своїх портретах внутрішній світ зображуваних ними людей,з усім багатством їх душевних переживань. Наприклад, люди на полотнах голландця Франца Хальса (1582-1666) добродушні і веселі.
Зображуючи короля та членів його сім′ї, придворних сановників,королівських блазнів, друзів, простих робітників, іспанський живописець Дієго Веласкес зображає людину такою, якою вона є, у поєднанні найсуперечливіших рис характеру.. Розповідають, що у портреті Папи Інокентія Х Веласкес так розкрив риси характеру,(розум, авторитетність, та підступність), що Папа,побачивши свій портрет, вигукнув: «Занадто правдоподібно!».
10 слайд Розквіт світського портретного живопису припадає на другу половину 18 ст. У цей час багато талановитої молоді починає навчатися та працювати в Петербургській академії мистецтв та Московському училищі живопису ваяння та зодчості. Так, найвідоміші художники Росії того часу – Дмитро Григорович Левицький і Володимир Лукич Боровиковський , Сєров, Врубель, Шевченко…
Створюючи портрет мало знати анатомію і техніку виконання зображення. Ви, мабуть, помічали портрети, в яких намальований образ був точнісінькою копією моделі. Але це завдання може вирішити і фотографія. Чому ж ми приділяємо стільки уваги творам художників,а не фотографіям? Тому що на картинах завжди простежується ставлення самого художника до моделі,яку він зображує.
Але не завжди на портретах присутнє тільки зображення людини. Портрет часто комбінується з елементами інтер′єру, пейзажу, вони можуть бути складовою історичного полотна.
Неперевершеним майстром портретного жанру, знавцем людської психології, який вдало підкреслював внутрішній стан своїх героїв, був Ілля Юхимович Рєпін.
11 слайд На історичній картині зображено 20 людей. Це натовп чи 20 різних портретів?
А чи знаєте ви , що цю картину називають антологією гумору?
12 слайд Ви знаєте що портретний жанр має багато різновидів.
Сказка, портрет, натюрморт и «марина»-
В жанрах искусство живёт на картинах.
Чтоб человеком культурным считаться,
Должен ты в жанрах легко разбираться.
Пригадаймо їх: 13 слайд
Художник лишь краской
и кисточкой тонкой
Сумел жизнь вдохнуть
в вечный образ мадонны,
Оставив его как прекрасный завет,
Чтоб знали мы жанр на картине портрет
14 слайд
Вот пред тобою образ мадонны,
Он также прекрасен,
как лик на иконе.
В нём вечного света любви красота,
И нежной, наивной души чистота.
15 слайд
Здесь автор сумел сквозь время шагнуть
И пристально в наши глаза заглянуть.
И хочется «здравствуйте» -
тихо сказать,
И руку ему благодарно пожать
За то, что искусство своё этот гений
Сумел передать для других поколений.
На автора глядя, сумей дать ответ:
Жанр картины автопортрет
АВТОПОРТРЕТ - це зображення автору твору, яке він виконав сам.
Леонардо да Вінчі, Рафаель, Шевченко. Зовсім по іншому виглядає автопортрет відомого українського художника Георгія Нарбута.
Георгій Нарбут підніс мистецтво української графіки на світовий рівень. Його талант проявився в книжковій графіці, він є автором численних ілюстрацій до книг, зокрема першої ,,Української абетки“. Художнику належить зображення першої української гривні. А ще він був майстром силуету , саме в цій техніці і виконана робота. Для силуету характерна суцільна пляма і чіткий контур.
За допомогою простих засобів французький художник Андре Массон створює свій образ.
- Що передає митець в своїй роботі? (емоції, почуття, переживання )
Трістан Тцара – румунський поет. В цікавому вигляді створює автопортрет.
- Чому автор наповнює контур своєї голови різними зображеннями? (головне в людині не зовнішність, а внутрішній світ людини)
16,17 слайд
ПАРАДНИЙ ПОРТРЕТ - у ньому показується велич і гідність зображуваноі людини, їх зазвичай пишуть у повний зріст, у гарному одязі, на коні…
И место картины в торжественном зале.
Его, не заметив, пройдёшь ты едва ли.
Себя в ней герой ощущает громадным,
Ну а портрет назовём мы парадним
18 слайд
Видов у жанра портрета не мало.
Искусство портрета власть прославляло,
И не заметив в картине иронии,
Богач любовался собою довольный.
19 слайд
На этих портретах всё поражает –
Богатством атласа одежды сверкают.
Здесь в стиле барокко сложны интерьеры,
Здесь вкуса высокого всюду примеры
КАМЕРНИЙ ПОРТРЕТ - зображення по-плечі, по груди або по-пояс. Камерні портрети невеликі за розміром та не яскраві за колоритом.
20 слайд
Счастливые лица на этом портрете.
Здесь вместе влюблённые, чтобы отметить
Рожденье семьи в году юбилейном,
И этот портрет назовём мы симейним
ПОДВІЙНИЙ – зображення двох людей, друзів, родичів, закоханих
ГРУПОВИЙ – зображення трьох та більше людей в певному оточенні, і
пов 'язаних суспільною ідеєю.
21 слайд
ВИДИ ПОРТРЕТІВ - повтор
22 слайд
Фізкультхвилинка
Бачить художник що дивиться на нас
Сбоку наш профіль, Прямо – анфас
Анфас зрозуміло: 2 вуха, 2 ока зразу
Можна побачити всю красу одразу
Голову в гору піднімемо раз
Зміниться ракурс портрета у нас
Бачимо велику бороду і рот
Малювати складно такий поворот
Ось підборіддя до грудей нахилено
І ракурс портрету знову змінено
Обличчя в скороченні художник дивись
Підборіддя поділось кудись
Весело ми головою мотаємо
А занчить свій ракурс знову міняємо
Але поворот, як було би нескладно
Намалювати зможемо доладно.
V. Самостійна практична робота учнів.
Я пропоную вам цікаве завдання
Учасникам пропонують назвати прізвище, ім'я, по батькові, а потім - свої позитивні якості, що починаються з літер власних ініціалів. Наприклад, Паращук Наталія Валеріївна – працьовита, наполеглива , весела. Усі представляються по черзі. За браком часу можна називати тільки ім’я та рису характеру.
У різні епохи художники дотримувались певних пропорцій, правил зображення голови та фігури людини. Загальновідомими є античні правила побудови, але кожна людина – це індивідуальність і не підпорядковується загальним правилам. Тож ми як юні художники спробуємо створити свій неповторний образ у портреті під назвою «ШАРЖ»
23 слайд Шарж (франц. charge, від charger – перебільшений) – жартівлива чи сатирична манера зображення кого- чого-небудь, за якої зберігається зовнішня подібність, але виділено, перебільшено найхарактерніші риси зображуваного.
- У шкільній стінгазеті є відділ гумору. Як, правило, він завжди привертає увагу читачів, особливо якщо в ньому розташовані карикатури та дружні шаржі однокласників. Тому вміння та навички, які ви отримаєте на цьому уроці образотворчого мистецтва, ви зможете застосовувати при створенні шкільної стінгазети.
Робота над карикатурою потребує вміння не тільки виявляти негативні боки життя, але насамперед малювати з натури за пам’яттю. Тільки на основі цих попередніх замальовок, нарисів можливо створити карикатури, шаржі, зображуючи у формі гротеску найбільш характерні смішні риси людей чи тварин. Зрозуміло, тут потрібна і творча вигадка, і дотепність, і винахідливість.
Перед виконанням навчального завдання вам слід уважно при
дивитися до своїх ровесників, пригадати їхні характери, захоплення
й передати їх у своїх дружніх шаржах.»
Спробуйте виконати свою роботу так, щоб однокласник, якого ви зображатимете, зміг упізнати себе й не образитись на вас.
Учитель паралельно виконує педагогічний малюнок на дошці.
24-26 слайди діти малюють шаржі
VI. Актуалізація набутих знань.
Перевірка знань
Жанр портрету 27 слайд
28 з відповідями
Яким видам портретного жанру відповідають наступні визначення:
1. Зображення людини у святковому вбранні на тлі архітектурних споруд чи святкових залів
Парадний портрет
2.Зображення людини в домашньому одязі на нейтральному тлі камерний
3.Зображення групи людей-родичів сімейний
4. Зображення художником самого себе автопортрет
Слайди 29-32
29 З'єднайте зображення з відповідною назвою
1. Ілюстративний
2. Камерний
3. Парадний
4. Сімейний
30 слайд
Який з цих портретів парадний?
31 слайд
Який з представлених портретів є камерним? Поясни свою відповідь
32 слайд
Чи є серед представлених портретів сімейний?
Вправа «Ти молодець»
Учні виходять на клас, презентують свою роботу, виконану на уроці. У відповідь всі промовляють « Ти молодець». Мета – підвищити самооцінку, отримати підтримку класу.
33 слайд
Гора очікувань
VII . Підбиття підсумків уроку.
34 слайд
У мене склалося приємне враження від спілкування. Вражена багатством вашого внутрішнього світу, широким колом інтересів, захоплень, мрії, думок. Цінуйте це в собі. Адже, немає людей суто біленьких або зовсім чорненьких; люди всі строкаті. Закінчити урок я хочу словами відомої української поетеси Ліни Костенко:
Я – дерево , я – сніг, я – все, що я люблю
І, може, це і є моя найвища сутність.